Eparagon, czyli elektroniczny paragon fiskalny jako cyfrowy dowód zakupu

Elektroniczny paragon fiskalny to cyfrowa forma paragonu. Zamiast wystawiać klientom paragon w formie papierowej, można go zastąpić wersją elektroniczną. Eparagony są korzystne dla obu stron transakcji: usprawniają procesy sprzedażowe sklepu, jak i zwiększają wygodę klienta. Rozwiązanie, które jest od niedawna dostępne w Polsce dzięki firmie eparagony.pl, cieszy się coraz większym zainteresowaniem sprzedawców i handlowców. Elektroniczne paragony wpisują się w rosnący trend cyfrowej transformacji i cyfryzacji procesów biznesowych oraz sprzedażowych.

Czy eparagon może zastąpić papierowy paragon?

Przepisy z kwietnia 2020 roku zrównały na gruncie prawnym paragon papierowy z jego wersją elektroniczną. Stąd sprzedawca wydający eparagony nie musi już drukować papierowych dowodów sprzedaży. Wyblakłe i pomięte świstki mogą więc pomału odchodzić w zapomnienie.

W porównaniu z paragonami papierowymi eparagony się nie gubią i nie niszczą oraz są dostępne w dowolnym momencie. Wykorzystując potęgę cyfryzacji, eparagony poprawiają doświadczenie klienta i zwiększają wygodę zakupów. Redukują także koszty fiskalizacji i usprawniają logistykę po stronie sprzedawcy.

Warto dodać, że pierwsze eparagony fiskalne w Polsce udostępniono klientom w 2022 roku za pośrednictwem HUBu eparagony.pl. Obecnie jest to największy na rynku niezależny podmiot oferujący usługę eparagonów fiskalnych zarówno dla e-commerce, jak i sklepów stacjonarnych.

Jak wystawiać eparagony?

Aby móc rozpocząć wydawanie eparagonów fiskalnych zamiast tradycyjnych potrzebne są dwa elementy:

 • Drukarka fiskalna online obsługująca moduł eparagonów (z homologacją Głównego Urzędu Miar)
 • Integracja z repozytorium eparagonów fiskalnych, np. eparagony.pl, który można wdrożyć m.in. poprzez dedykowane wtyczki i integracje lub po API.

Podczas transakcji repozytorium łączy się z drukarką fiskalną online oraz systemem sprzedaży sklepu. Po fiskalizacji sprzedaży repozytorium odbiera dane i udostępnia sprzedawcy oraz nabywcy ich czytelną wizualizację w formie eparagonu fiskalnego.

Czym jest e-paragon fiskalny?

Eparagon musi być dostarczony do nabywcy w uzgodniony z nim sposób. Może to być m.in.:

 • email z unikatowym linkiem do eparagonu,
 • konto klienta np. na portalu sprzedawcy,
 • aplikacja mobilna sprzedawcy.

Eksperci eparagony.pl odradzają przesyłanie eparagonów w wiadomości SMS z uwagi na bezpieczeństwo kupujących. Wizualizacja eparagonu jest dostarczona w postaci linka (z uwagi na wymogi prawne eparagon nie może być zwykłą grafiką czy zdjęciem). A, jak wiemy, przesyłanie linków w SMS-ach może prowadzić do nadużyć. Ponadto SMS-y są niewygodne do przeszukiwania po czasie, a także stanowią dodatkowy koszt dla sprzedawcy.

Jak działają eparagony?

Eparagony z punktu widzenia konsumenta

Z punktu widzenia klienta eparagony działają podobnie jak paragony papierowe, to znaczy stanowią pełnoprawny dowód zakupu klienta. Eparagony są jednak generowane i przechowywane w formie elektronicznej.

Dzięki temu klient może zapomnieć o papierowych świstkach i polegać na niezniszczalnym i zawsze dostępnym dokumencie elektronicznym: w mailu, aplikacji czy na koncie sklepu. Eparagon jest także ekologiczny: według danych eparagony.pl produkcja papieru na paragony każdego roku pochłania lasy o powierzchni ponad 114 boisk piłkarskich w samej Polsce! Korzystanie z eparagonów chroni środowisko naturalne.

Eparagony z punktu widzenia sprzedawcy

Wdrożenie eparagonów przynosi sprzedawcom szereg korzyści. Po pierwsze, prowadzi do oszczędności na procesie fiskalizacji nawet o 80%: nie trzeba już zarządzać fizycznym drukowaniem i dystrybucją paragonów papierowych czy wystawianiem do nich faktur imiennych i później archiwizowaniem. To zwalnia czas i zasoby; odchodzą także koszty papieru czy energii. Po drugie, logistyka jest bardziej efektywn dzięki automatyzacji procesu fiskalizacji. System eparagony.pl oferuje nawet automatyzację raportów dobowych. I po trzecie, eparagony pozwalają zmniejszyć ślad węglowy organizacji.

Eparagony z punktu widzenia księgowości

Wreszcie, eparagony mogą być automatycznie synchronizowane z systemami księgowości i zarządzania zapasami w celu usprawnienia wielu procesów biznesowych. Przykładowo system eparagony.pl oferuje integrację z programami takimi jak Subiekt czy Comarch Optima.

Dlaczego warto wybrać eparagon?

Eparagony usprawniają procesy sprzedaży i optymalizują koszty, promują ekologię oraz zapewniają wygodę i lepszą jakość obsługi klienta.

Podsumowując eparagony:

 • są w pełni zgodne z prawem i zastępują papierowe dowody zakupu,
 • usprawniają procesy sprzedaży w sklepie (przede wszystkim fiskalizacji, logistyki),
 • są trwałe i nie niszczą się,
 • są bezpieczne dla Klienta oraz Sprzedającego,
 • są odpowiednie dla sprzedaży internetowej i stacjonarnej,
 • nie wymagają dedykowanej aplikacji.